Crown International CROWN-CDI-4-300. Gear by The Penn Group.
In stock
Want a discount? Become a member by purchasing Backstage!
SKU: CROWN-CDI-4-300 Category:
Description
Features:
  • DriveCore Technology
  • Network Control and Monitoring
  • On-board Digital Signal Processor
  • Direct Drive 70/100Vrms Output
  • Front-Panel Interface
  • GPIO/AUX Port
Specifications:
  • Output Power: Dual Mode – All Channels Driven
  • Channels: 4
  • 2Ω: 150W
  • 4Ω: 300W
  • 8Ω: 300W
  • 16Ω: 150W
  • 70Vrms: 300W
  • 100Vrms: 300W
    Output Power: Bridge Mono Mode – All Channels Driven
  • 4Ω: 300W
  • 8Ω: 600W
  • 16Ω: 600W
  • 140Vrms: 600W
  • 200Vrms: 600W
    Input Sensitivity
  • 8Ω-
  • 37dB Gain Mode: 0.7Vrms (-0.8dBu, -3.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 1.0Vrms (2.2dBu, 0.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 2.5Vrms (10.2dBu, 8.0dBV)
  • 70Vrms-
  • 37dB Gain Mode: 1.0Vrms (2.2dBu, 0.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 1.4Vrms (5.2dBu, 3.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 3.5Vrms (13.2dBu, 11.0dBV)
  • 100Vrms-
  • 37dB Gain Mode: 1.4Vrms (5.2dBu, 3.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 2.0Vrms (8.2dBu, 6.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 5.0Vrms (16.2dBu, 14.0dBV)
    Performance Specifications
  • Digital Signal Processing: 96kHz, 32-bit floating point
  • Voltage Gain (at maximum level setting) 4/8Ω, 70Vrms and 100Vrms Operation: 34dB
  • Frequency Response (8Ω, 20Hz – 20kHz): ±0.5dB
  • BLU link Signal-to-Noise Ratio (ref. rated power, 100V, 20Hz – 20kHz): >108dB
  • Total Harmonic Distortion (at full rated power, from 20Hz – 20kHz): 0.35%
  • Analog Input Signal to Noise Ratio (ref. rated power, 100V, 20Hz – 20kHz): >104dB
  • Intermodulation Distortion (60Hz and 7kHz at 4:1, from – 30dB to full rated power): ≤0.35%
  • Damping Factor (20Hz to 100Hz): >1000
  • Crosstalk (below rated power, 20Hz to 1kHz): >80dB
  • Common Mode Rejection (20Hz to 1kHz, typical): >70dB
  • DC Output Offset (with inputs shorted): ±10mV
  • Input Impedance (Nominally balanced, nominally unbalanced): 20 kΩ balanced, 10 kΩ unblanced
  • Maximum Input Level (Low Amp Gain Mode): +20dBU
  • Required AC Mains (±10%): 100V – 240V~ 50/60Hz
  • Cooling: Continuously variable speed forced air, front-to back airflow
  • Power Supply Connector: Standard IEC type 320 inlet for detachable connector 100 – 240 V~
  • Load Impedance (Stereo/Dual Mode): 2Ω – 16Ω; 70Vrms and 100Vrms
  • Load Impedance (Bridge Mono): 4Ω – 16Ω; 140Vrms and 200Vrms
  • Maximum Fan Noise (re dB SPL @ 1M): 51dBA
  • Weight: 16.13 lbs
Warranty:
  • Crown products are covered by a 6 Year Warranty
Additional information
Weight 16.13 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Crown GCDI4x300-U-US CDI 4300 4x300W Power Amplifier”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Crown GCDI4x300-U-US CDI 4300 4x300W Power Amplifier
In stock
Get Extra Savings On All Products
Become a member today and save! Members save on average over 10% off all products.