Crown International CROWN-DCI2X300NU. Gear by The Penn Group.
In stock
Want a discount? Become a member by purchasing Backstage!
SKU: CROWN-DCI2X300NU Category:
Description
INNOVATION
As the undisputed leader in sound amplification, Crown builds on its legacy of innovation and insight with the industry’s first 100V direct drive amp: the DriveCore™ Install Amplifier Series (DCi). The ideal choice for everything from meeting rooms to massive stadiums, the highly efficient DCi Series saves you time because it configures quickly and is simple to use. Plus, its lighter, space-saving design makes it easy to install wherever you want. Designed, engineered and manufactured to the industry’s highest quality standards for analog or network installations, the DCi Series provides system integrators with effortless, unmatched performance time after time.
A SOUND DIFFERENCE YOU CAN SEE
GREENEDGE™ TECHNOLOGY
The DCi Series is a direct result of this HARMAN initiative designed to increase performance and acoustic qualities while dramatically reducing energy consumption. With the DriveCore chip replacing over 500 parts, it requires far fewer materials while easily delivering more than 90% efficiency. The Powersave feature provides additional energy savings with an Auto-Standby mode that powers down the amp to consume less than 1W. Plus, using recycled cardboard boxes to ship DCi units further reduces our carbon footprint.
Features:
  • SAFETY – EN 54-16 Compliant for Life Safety Applications
  • TRUE RACK DENSITY – Power points of 300W or 600W in 2-/4-/8-channel configurations – all in a 2 Rack Unit form factor. More channels in one box allow smaller infrastructure rooms that can reduce operational costs while giving you the utmost in installation flexibility.
  • DIRECT DRIVE CONSTANT VOLTAGE – Save money by using smaller gauge wiring to drive the speakers using either 70V rms or 100Vrms. With no need for a step-up transformer at the output, the DCi produces higher audio quality much more efficiently.
Specifications:
  • PERFORMANCE SPECIFICATIONS
  • Frequency Response: (1W into 8O, 20Hz – 20kHz): ±0.25dB
  • Signal to Noise Ratio (A-weighted): >108dB
  • THD: <0.35%
  • Maximum Input Level before Compression: +20dBu
  • Maximum Input Level before Clip: +26dBu
  • Voltage Gain: 34dB
  • PHYSICAL SPECIFICATIONS
  • Input connectors: Balanced 3-pin block connectors, one per channel
  • Output connectors: 2 Pin terminal strip. Accepts up to 10AWG terminal forks and bare wire
  • AUX connector: 3-pin block connector
  • Attenuation Control: 21 detent potentiometer for levels from 8 to 0dB
  • Dimensions: 3.5″ x 19″ x 14.25″ (8.75 cm x 47.5 cm x 35.63 cm)
  • Weight: 18.8 lbs (8.53 kgs)
  • Cooling: Continuously variable speed fan, front-to-back airflow
  • NETWORK DCi AMPLIFIERS INCLUDE THE PHYSICAL SPECIFICATIONS LISTED ABOVE, PLUS:
  • BLU link Input: (2) RJ-45 Connectors
  • Network Monitoring and Control: (1) RJ-45 Connector
  • General Purpose Input/Output Control: (1) RJ-11 for 2 Ins and 2 Outs
  • ELECTRICAL SPECIFICATIONS
  • Required AC Mains (±10%): 100VAC – 240VAC 50/60Hz
  • Power Draw in Sleep: Less than 1W
  • Power Connector: IEC 15A, 20A, & 30A
Item Includes:
  • 1x DCI2X300N-U-USFX Power Amp
  • 1x AC Power Cord – US
Warranty:
  • Three-year, no-fault, fully transferable warranty
Additional information
Weight 18.8 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Crown DriveCore DCi 2/300N Install Network Series Two-Channel 300W @ 4 Ohm Audio Power Amplifier w/ BLU Link – 70V/100V”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Crown DriveCore DCi 2/300N Install Network Series Two-Channel 300W @ 4 Ohm Audio Power Amplifier w/ BLU Link - 70V/100V
In stock
Get Extra Savings On All Products
Become a member today and save! Members save on average over 10% off all products.