Chauvet DJ EVEE100Z Ellipsoidal LED Spot Fixture
(7 customer reviews)
Chauvet DJ EVEE100Z Ellipsoidal LED Spot Fixture. Gear by The Penn Group.
In stock
Want a discount? Become a member by purchasing Backstage!
SKU: CHVT-EVEE100Z Category: Brand:
Description
EVE E-100Z is a powerful spot fixture featuring sharp pattern projection with a 100 W warm white LED light source. This versatile fixture works with metal or glass gobos to create incredible gobo or pattern details. The manual zoom and framing shutters make it simple to control beams.
Features:
  • LED Ellipsoidal shines a hard-edged, warm white spot in any direction
  • Easily highlight areas by altering the projected beam with framing shutters
  • Flexibility to project from any distance using the manual zoom
  • Includes holders for glass and steel gobos and a gel frame
  • Save time running extension cords by power linking multiple units
  • Eliminate the need for DMX control with standalone operation
Specifications:
  • DMX Channels: 1 or 3
  • DMX Connectors: 3-pin XLR
  • Light Source: 1 LED (warm white) 100 W (2.3 A), 50,000 hours life expectancy
  • Strobe Rate: 0 to 30 Hz
  • Illuminance: (14°): 15,100 lux @ 2 m (30°): 3,800 lux @ 2 m
  • Power Linking: 9 units @ 120 V; 16 units @ 230 VInput Voltage: 100 to 240 VAC, 50/60 Hz (auto-ranging)
  • Power and Current: 106 W, 0.9 A @ 120 V, 60 Hz 103 W, 0.5 A @ 230 V, 50 Hz
  • Gobo Size: M (66 mm outside, 48 mm image, 2 mm max thickness)
  • Zoom Angle: (manual): 14° to 30°
  • Weight: 12.6 lb (5.7 kg)
  • Size: 24 x 7.2 x 16.9 in (611 x 183 x 430 mm)
  • Approvals: CE, MET
Item Includes:
  • Power cord
  • Gel Frame
  • Framing Shutters
  • Gobo Holders for Glass and Steel Gobos
  • Warranty card
Additional information
Weight 14.33 lbs
7 reviews for Chauvet DJ EVEE100Z Ellipsoidal LED Spot Fixture
  1. Martha Sullivan
  2. Loyal User (verified owner)
  3. Verified Shopper (verified owner)
  4. Patrick C.
  5. topdude416
    Great product overall. The only thing is the instructions could be clearer.
  6. Elizabeth Hernandez (verified owner)
  7. Linda P. (verified owner)
    Finally got this for myself and would not recommend. Complete waste of money in my opinion.
Add a review
Your email address will not be published. Required fields are marked *
In stock
Get Extra Savings On All Products
Become a member today and save! Members save on average over 10% off all products.