Crown International CROWN-CDI-2-300. Gear by The Penn Group.
In stock
Want a discount? Become a member by purchasing Backstage!
SKU: CROWN-CDI-2-300 Category:
Description
Features:
  • DriveCore Technology
  • Network Control and Monitoring
  • On-board Digital Signal Processor
  • Direct Drive 70/100Vrms Output
  • Front-Panel Interface
  • GPIO/AUX Port
Specifications:
  • Output Power: Dual Mode – All Channels Driven
  • Channels: 2
  • 2Ω: 150W
  • 4Ω: 300W
  • 8Ω: 300W
  • 16Ω: 150W
  • 70Vrms: 300W
  • 100Vrms: 300W
    Output Power: Bridge Mono Mode – All Channels Driven
  • 4Ω: 300W
  • 8Ω: 600W
  • 16Ω: 600W
  • 140Vrms: 600W
  • 200Vrms: 600W
    Input Sensitivity
  • 8Ω-
  • 37dB Gain Mode: 0.7Vrms (-0.8dBu, -3.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 1.0Vrms (2.2dBu, 0.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 2.5Vrms (10.2dBu, 8.0dBV)
  • 70Vrms-
  • 37dB Gain Mode: 1.0Vrms (2.2dBu, 0.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 1.4Vrms (5.2dBu, 3.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 3.5Vrms (13.2dBu, 11.0dBV)
  • 100Vrms-
  • 37dB Gain Mode: 1.4Vrms (5.2dBu, 3.0dBV)
  • 34dB Gain Mode: 2.0Vrms (8.2dBu, 6.0dBV)
  • 26dB Gain Mode: 5.0Vrms (16.2dBu, 14.0dBV)
    Performance Specifications
  • Digital Signal Processing: 96kHz, 32-bit floating point
  • Voltage Gain (at maximum level setting) 4/8Ω, 70Vrms and 100Vrms Operation: 34dB
  • Frequency Response (8Ω, 20Hz – 20kHz): ±0.5dB
  • BLU link Signal-to-Noise Ratio (ref. rated power, 100V, 20Hz – 20kHz): >108dB
  • Total Harmonic Distortion (at full rated power, from 20Hz – 20kHz): 0.35%
  • Analog Input Signal to Noise Ratio (ref. rated power, 100V, 20Hz – 20kHz): >104dB
  • Intermodulation Distortion (60Hz and 7kHz at 4:1, from – 30dB to full rated power): ≤0.35%
  • Damping Factor (20Hz to 100Hz): >1000
  • Crosstalk (below rated power, 20Hz to 1kHz): >80dB
  • Common Mode Rejection (20Hz to 1kHz, typical): >70dB
  • DC Output Offset (with inputs shorted): ±10mV
  • Input Impedance (Nominally balanced, nominally unbalanced): 20 kΩ balanced, 10 kΩ unblanced
  • Maximum Input Level (Low Amp Gain Mode): +20dBU
  • Required AC Mains (±10%): 100V – 240V~ 50/60Hz
  • Cooling: Continuously variable speed forced air, front-to back airflow
  • Power Supply Connector: Standard IEC type 320 inlet for detachable connector 100 – 240 V~
  • Load Impedance (Stereo/Dual Mode): 2Ω – 16Ω; 70Vrms and 100Vrms
  • Load Impedance (Bridge Mono): 4Ω – 16Ω; 140Vrms and 200Vrms
  • Maximum Fan Noise (re dB SPL @ 1M): 51dBA
  • Weight: 14.56 lbs
Warranty:
  • Crown products are covered by a 6 Year Warranty
Additional information
Weight 24.06 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Be the first to review “Crown CDI DriveCore 2300 2x300W Power Amplifier”
Your email address will not be published. Required fields are marked *
Crown CDI DriveCore 2300 2x300W Power Amplifier
In stock
Get Extra Savings On All Products
Become a member today and save! Members save on average over 10% off all products.