Crown DCI4/2400N 4-Channel 2400 Watt at 4-Ohm Audio Power Amplifier with BLU Link
Crown International CROWN-DCI4-2400N. Gear by The Penn Group.
In stock
Want a discount? Become a member by purchasing Backstage!
SKU: CROWN-DCI4-2400N Category:
Description
Features:
  • 2400W Per Channel
  • Network Monitoring
  • BLU-Link Digital Audio & DSP
  • Rackmountable
  • Channel-Independent Hi-Z or Low-Z Output
  • Bridgeable Channel Pairs
  • Front-Panel Indicators
  • Channel-Independent Attenuators
  • Sleep Mode
Specifications:
  • Frequency Response (8 Ohms, 20 Hz – 20 kHz): +/- 0.25 dB
  • BLU Link Input Signal to Noise Ratio (A-Weighted): > 108dB
  • Total Harmonic Distortion (at full rated power, 20 Hz – 20 kHz): 0.35%
  • Voltage Gain: 34 dB
  • Damping Factor (20 Hz to 100 Hz): >5000
  • Input Impedance (nominal balanced, unbalanced): 10 kOhms, 5 kOhms
  • Maximum Input Level before Compression: +20 dBu
  • Load Impedance (Stereo/Dual Mode): 2 -16 Ohms; 70Vrms and 100Vrms
  • Load Impedance Bridge Mono: 4 – 16 Ohms; 140Vrms and 200Vrms
  • Cooling: Continuously variable speed forced air, front to back airflow
  • Required AC Mains (+/- 10%): 100V-240V ~ 50/60 Hz
  • IEC Power Connector: 32A PowerCON
  • Dimensions: 19″ x 3.5″ x 19″ (48.3cm x 8.9cm x 48.3cm)
  • Weight: 29.7lbs (13.kg)
Item Includes:
  • 1x DCI 4|2400N Audio Power Amplifier
  • 1x AC Power Cord
Warranty:
  • 3 Year Warranty
Additional information
Weight 29.0 lbs
Reviews
There are no reviews yet.
Your email address will not be published. Required fields are marked *
In stock
Get Extra Savings On All Products
Become a member today and save! Members save on average over 10% off all products.